Silk Mesh Tighten machine TM-1600LA
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
  • 1
Model Number : TM-2500LA
Max. screen drawing area : 1500*2500mm
Min. Screen drawing area : 1200*1200mm
Max. tension : ≥50N/CN
Machine shape size (mm) : 2700×1700×760(L×W×H)
Weight : 195kg
Price Terms : CFR or FOB
Payment Terms : T/T or L/C
Packing : Wooden case
Lead Time : 5 days after payment
SKU : 5
Standards Certificate : CE
Contact Now
TM-1600LA / TM-2500LA Mesh Tighten Machine
Key Benefits
  • Ingenious, practical, and elegant appearance.
  • Firm structure, light weight, durability, and reliability.
  • Easy tensile strength control via chain-drive and trapezium whorl silk-pole-moving structure.
  • Guaranteed silk net quality through adjustable cylinder stroke for varied frame thicknesses.
  • Strong clamping force for superior net stretching quality.
Target Industries & Applications
Screen Printing Industry
Precision Mesh Stretching and Tightening
Product Attributes
FOB Unit
pc
MOQ
1 pc
FOB Price
2500
Packaging & Delivery
PLYWOOD CASE, 5 DAYS AFTER PAYMENT
Product Images
Technical Specifications
TM-1600LA
Parameter Value
Model Number TM-1600LA
Max. Screen Drawing Area 1200*1600mm
Min. Screen Drawing Area 800*800mm
Max. Tension ≥50N/CN
Machine Shape Size (mm) 1800*1400*760 (L*W*H)
Weight 165kg
TM-2500LA
Parameter Value
Model Number TM-2500LA