Desktop style UV Curing Machine TM-400UVF
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : TM-400UVF
style : Desktop
max product width : 400mm
max product length : 1200mm
UV Process shine area : 400×1200mm
conveyer speed : 0-10m/min
UV Lamp power : 2KW ×2 PCS/
conveyer belt size : 400×1200mm
UV Machine Dimension : 1300×420×750mm
Net Weight : 195kg
Contact Now
TM-400UVF Desktop UV Curing Machine
Compact & Portable Design
Favorable Price Point
High-Quality Finish
Versatile Applications
Ideal for:
Product Details
Packaging & Delivery
Plywood Case, 7 Days
Minimum Order Quantity
1 pc
FOB Price
Contact for Pricing
Origin
China
Technical Specifications
Model Number Style Max Product Width Max Product Length
TM-200UVF Desktop 200mm 1000mm
TM-300UVF Desktop 300mm 1200mm
TM-400UVF Desktop 400mm 1200mm
UV Process Shine Area Conveyer Speed UV Lamp Power Conveyer Belt Size
200*1000mm 0-10m/min 2KW *1 PCS/ 200*1000mm
300*1200mm 0-10m/min 2KW *2 PCS/ 300*1200mm
400*1200mm 0-10m/min 2KW *2 PCS/ 400*1200mm
UV Machine Dimension Net Weight
1100*220*750mm 140kg
1300*320*750mm 160kg
1300*420*750mm 195kg