UV Drying Machine TM-500UVF
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
UV Drying Machine TM-500UVF
Model Number : TM-500UVF
max product width : 500mm
TM-600UVF : 2020*650*1200mm
TM-700UVF : 2020*750*1200mm
TM-800UVF : 3020*850*1200mm
TM-900UVF : 3020*950*1200mm
TM-1200UVF : 3020*1250*1200mm
max product length : 2000mm
UV Process shine area : 500*2000mm
conveyer speed : 0-10m/min
UV Lamp power : 3KW ×2PCS/
UV Machine Dimension : 2020×550×1200mm
Contact Now
UV Curing Machine TM-500UVF
UV Curing Machine TM-500UVF
  • High-Performance UV Curing
  • Stepless Speed Adjustment
  • Extended UV Lamp Lifespan (1000-1200 hours)
  • Versatile Application Range
Product Details
FOB Unit
Piece
Minimum Order Quantity (MOQ)
1 pc
Packaging & Delivery
Wooden Crate, 7 days after confirmed payment
Color
Standard Industrial Grey (Assumed, as not provided)
Origin
China (Assumed, as not provided)
Technical Specifications
Parameter TM-500UVF TM-600UVF TM-700UVF
Model Number TM-500UVF TM-600UVF TM-700UVF
Max Product Width 500mm 600mm 700mm
Max Product Length 2000mm 2000mm 2000mm
UV Process Shine Area 500*2000mm 600*2000mm 700*2000mm
Conveyor Speed 0-10m/min 0-10m/min 0-10m/min
UV Lamp Power 3KW *2PCS/ 3KW *2 PCS/ 3KW *2 PCS/
UV Machine Dimension (L*W*H) 2020*550*1200mm 2020*650*1200mm 2020*750*1200mm