Desktop style UV Curing Machine TM-300UVF
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : TM-400UVF
style : Desktop
max product width : 400mm
max product length : 1200mm
UV Process shine area : 400×1200mm
conveyer speed : 0-10m/min
UV Lamp power : 2KW ×2 PCS/
conveyer belt size : 400×1200mm
UV Machine Dimension : 1300×420×750mm
Net Weight : 195kg
Contact Now
TM-300UVF Desktop UV Curing Machine
Compact and Portable Design
Cost-Effective Solution
Versatile Application Range
High-Quality UV Curing
Ideal for: Printing Industry, Packaging, Adhesive Applications, Research & Development.
Key Attributes
FOB Unit
Set
MOQ
1 Set
Packaging & Delivery
Plywood Case, 7 Days After Payment
Style
Desktop
Technical Specifications
Model Number Max Product Width Max Product Length UV Process Shine Area
TM-200UVF 200mm 1000mm 200*1000mm
TM-300UVF 300mm 1200mm 300*1200mm
TM-400UVF 400mm 1200mm 400*1200mm
Conveyer Speed UV Lamp Power Conveyer Belt Size UV Machine Dimension
0-10m/min 2KW *1 PCS/ 200*1000mm 1100*220*750mm
0-10m/min 2KW *2 PCS/ 300*1200mm 1300*320*750mm
0-10m/min 2KW *2 PCS/ 400*1200mm 1300*420*750mm