LED UV Curing Machine TM-300LEDUVF
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Model Number : TM-400LEDUVF
style : Standing Standing
max product width : 400mm
max product length : 1200mm
UV Process shine area : 400×1200mm
conveyer speed : 0-10m/min
UV Lamp power : 1.5KW ×1PCS
conveyer belt size : 400×1200mm
UV Machine Dimension : 1300×420×750mm
Net Weight : 180kg
Contact Now
TM-300UVF LED UV Curing Machine
  • Instant On/Off: No preheating required, allowing for immediate operation and precise control.
  • Environmentally Friendly: Emits no infrared radiation or harmful gases, meeting ROHS standards.
  • Long Lifespan: Over 20,000 hours of service life, minimizing maintenance and downtime.
Product Specifications
FOB Unit Set
Minimum Order Quantity (MOQ) 1 Set
Packaging & Delivery Plywood Case, 7 Days After Payment
Technical Data
Model Number Max Product Width UV Process Shine Area Conveyer Speed
TM-200LEDUVF 200mm 200*1000mm 0-10m/min
TM-300LEDUVF 300mm 300*1200mm 0-10m/min
TM-400LEDUVF 400mm 400*1200mm 0-10m/min
Model Number Max Product Length UV Lamp Power Conveyer Belt Size
TM-200LEDUVF 1000mm 1.5KW *1 PCS 200*1000mm
TM-300LEDUVF 1200mm 1.5KW *1PCS 300*1200mm
TM-400LEDUVF 1200mm 1.5KW *1PCS 400*1200mm
Model Number UV Machine Dimension Net Weight Style
TM-200LEDUVF 1100*220*750mm 130kg Standing
TM-300LEDUVF 1300*320*750mm 150kg Standing