Large size flat UV Drying machine TM-1250UVF
Dongguan Luen Cheong Printing Equipment Ltd.
Trust Seal
Verified Supplier
Credit Check
Supplier Assessment
Contact Now
Parameter : Free Fittings
Value : UV lamps
Contact Now
TM-1250UVF UV Curing Machine
Large Size 1250mm Width UV Curing Machine
  • Dual independent UV lamp and control systems for flexibility.
  • High-temperature resistant Teflon belt for durability.
  • Stepless speed adjustment for optimal curing.
  • Long UV lamp lifetime (1000-1200 hours).
  • Wide applicability for various UV inks and glues.
Ideal for:
  • UV Drying
  • Paper UV Printing
  • UV Polishing
  • PVC & PET Thin Slice Curing
  • Soft PCB UV Ink Drying
  • Plastic UV Printing
  • Electronic Product UV Splicing/Spraying
  • Packing Products UV Drying
Product Attributes
🛒 Brand Not Specified
🏴 Origin Not Specified
📈 Material Teflon Belt
Color
📌 FOB Unit SET
💰 MOQ 1 SET
💾 Packaging WOODEN CASE
Technical Specifications
Parameter Value Details Notes
Model NO. TM-1250UVF
UV Drying Products Size 1250*100*3000mm Width * Height * Length
Conveyor Belt Size L3000* W1250MM Length * Width
UV Lamp Power 2PCS*8KW Total Lamp Power
Total Wattage 17KW Machine Power Consumption
Wind Fan Wattage 500W
Motor Wattage 1000W/480V Conveyor Motor Power
Conveyor Speed 0~10m/min Adjustable Speed Range
Speed Change Ways Continue Speed Adjustment Method Stepless Adjustment
Machine Dimension L*W*H3020*1800*1700mm Length * Width * Height